Välkommen till en rundtur genom ett mer eller mindre vårigt Sverige, och ett och annat ställe utanför landets gränser! I veckans Fototriss är det dags för vårt återkommande årstidstema, var med och visa hur det ser ut hos dig!
Här är det en mulen dag och det ser ut att kunna börja regna när som helst. Men det blåser inte och det är 10° varmt, så efter morgonkaffet tog jag kameran med och gick ut och tog några bilder från Odvalds. Det är så vackert i alla planteringar nu, så det är en ren fröjd att gå runt och titta.
Gångarna kantas av paradisäppelträd och det ska verkligen bli spännande att se dem när de blommar.
Fler som visar bilder från Sverige idag hittar du HÄR.
Ha en skön söndag!

Så vackert fastän mulet! Kan tänka mig prakten när alla paradisäppelträden blommar!
Ha en bra dag!
Jag har ju inte upplevt våren här förut, så det är verkligen spännande 😮
Jaa, det är så himla vackert nu!!!! och allt växer så det knakar, här skiner solen och jag ägnar dagen åt gräsklippning och ogräsrensning.
Lotta
Fantastiskt fint träd på första bilden! Ha en bra Söndag!
Så vårligt och fint det är hos dej.Det märks att det är ett avlångt land vi bor i. Snygg bild på headern med alla vitsippor.
Hoppas att du får en skön söndag!
Å så grönt och fruktträdet som blommar med härligt rosa blommor. Idag har snön gått bort i alla fall och isen på sjön är borta. Alltid något men det känns inte ens som vår för vinden är isande kall
Det är ingen värme här heller!
Det ser ju riktigt fint och blomstrande ut. Här i Skåne verkade det också ligga regnskurar på lur i inlandet när jag åkte tåg från Malmö till jobbet i Kristianstad nyss. Hoppas det blir ljusare och lite gladare hos dig på Gotland. 8)
Det ser vårfejat och fint ut i ditt område 🙂
Det var väldigt vad du hunnit med sen sist jag tittade in! Mysigt att komma på besök i gamla bostaden. Men förstår att det känns lite märkligt. Och så fint ni har det på Odvalds. Nu har ni ganska många månader med härlig grönska att se fram emot.
Läste ett inlägg du skrivit om det här med motion. Jag har alltid tillhört dom som automatiskt ser sig om efter en hiss så fort jag kommer till en trappa. Ett tag gick jag i trapporna (bor bara 2 tr upp), men det föll i glömska så numera lyckas jag alltid ta hissen igen. Likaså om jag kommer till en uppförsbacke så tittar jag mig runt omkring för att se om det finns en bättre väg. Jag är nog en ganska bekväm människa.
Sköt nu om dig. Nu skall jag fixa nåt att äta.
Kram!
Visst är det en härlig tid som väntar!
Vardagsmotionen är nog underskattad, du får ta trapporna i fortsättningen 😉
Vacker med alla blommor 🙂 Både i träd och på backe!
Vackra bilder ger en vacker triss. 😀
Det er alltid en første gang og den er spennende.
Vakker triss.
Ha en deilig søndag
http://www.starbear.no/mormor/2012/05/06/fototriss-176/
Ser att våren kommit längre hos er än hos oss, fin liten blommande triss;-)
http://ingemix.bloggplatsen.se/2012/05/06/7868092-fototriss/
Oj så välskött o vackert..jag tror minsann trädet är färgmatchat med fönsterkulören..väldigt prydligt o fint.
Åh så vackert. det är härligt när man ser hur våren sprider sig via fototriss.
Så fint det är där du bor och kan tänka mig att du trivs där
Påminner lite om där mamma bodde och våra promenader när vi beundrade de små trädgårdarna / täppora som fanns inte så långt borta från hyreshuset
och Paradisäpple-trän är så underbara när de blommar
Och en så fin bild / header du har här uppe i din blogg med Åke som promenerar i Vitsippsfälten i skogen
Så otroligt fint !!
kram
Så vackert du har runt om dig där du trampar dina fötter.. är det på Gotland eller var.. du har väl inte flyttat Ingrid? Ha de gott vännen 🙂
Så fint och välskött det är på Odevalds! Och tänk ändå vilken tur att du och Åke hann med att få flytta in dit tillsammans, innan hans tid var ute. Så mycket jobb som ni båda hade med att avsluta Stenstugu och förbereda en så stor flytt. Och så fint att det fanns tillgängligt till Eva och Gaetano. En så trevlig och fin invigningsfest du har varit på där. Även om det kanske känns konstigt att vara ”gäst i sitt eget hem” – så har ju atmosfären och gästfriheten blivit desamma. Det är underbart att du får ha din dotter så nära.
Men oh, så fint och vårigt i din del av landet. Det är verkligen härligt att vänta på. Jättefina bilder 🙂
Åh Ingrid så vackert och sagolikt tycker jag, så skulle jag också vilja bo, men nu gör jag inte det har ju bott i villa i 16 år med Dennis,som barn upp till 14 års ålder. Får leva på minnena.
Sorgligt att Din Åke aldrig fick vara med och njuta av fägringen i sommar.Men han visste nu att Du hamnat på ett bra ställe och att Du skulle klara av det själv.Och nu har Dottern flyttat hem också.
Må så gott !
Kram Majsan
vackert!!
Ditt kvarter ser såå fint och mysigt ut, så skulle jag vilja bo !
Sköt om dig och ha en skön helg, kram.