Så här skriver kusin Göran i sin blogg idag:
Jag fick ett mejl från Facebook idag med uppmaningen att klicka på DELA för att få ta del av en viktig ”Notice”. Jag klickade och dator utbrast ”PLONGDÅNG” och antivirusprogrammet la upp en stor varningsruta om skadlig kod på sidan jag länkat till
Och jag som just aktiverat mitt konto igen. Se till att du har uppdaterat ditt antivirusprogram och passa dig för mail från Facebook!
Regn och rusk är det idag också, men vi bryr oss inte så mycket om det, för nu har vi vår dotter Eva här några dagar, så vi är glada ändå.

Så härligt med dottern på besök! Då kan man inte hänga upp sig på ”detaljer”!
Kram
Absolut inte 🙂
Det gäller att vara försiktig, överallt… och ”Fejjan” har fullt av fällor i form av diverse applikationer och annat. Dem klickar jag aldrig på. Jag är över huvud taget inte så vidare aktiv, men brukar chatta där ibland samt ta del av folks galenskaper.
Grått och trist idag, men jag hoppas att du har en bra dag ändå!
Kram
Visst är det bra trots tråkigt väder!!
Ja det låter ju inte bra alls.Jag hoppas att mitt virusprograme håller borta alla virus
Det hoppas jag också, för jag har haft virus på PCn en gång och det var inte roligt alls.
Ja, man måste verkligen vara försiktig på Facebook.
speciellt med mailen därifrån och att inte klicka på länkarna hur som helst.
och även inne på Facebook att man inte klickar på vad som helst även där,
och jag håller mig undan för de flesta applicationer.
Facebook kan vara en vansklig plats om man inte är uppmärksam och försiktig.
Kramar
Du har så rätt, man måste var uppmärksam även inne på Facebook!
Så roligt med dotterbesök 😀
Härligt att ni har dottern på besök, kan tro att ni njuter !
Sköt om dig !
Kram
Jag tycker det här med virus och datorsäkerhet är lite svårt. Jag blir helt ställd när jag får sådana där varningar och måste ringa en kompis som är duktig. Då blir jag oftast lugn igen, men nog har jag haft virus tidigare – det är verkligen JÄTTETRIST! Hoppas du sånt!
Nu har jag klarat mig länge, men jag hade virus på min PC för några år sedan och det var inte lätt att bli av med, men det gick till slut. Nu har jag bra virusprogram som uppdateras regelbundet, så jag hoppas allt ska funka.