Det kom en skvätt regn i morse, så pass mycket så att det blev små vattenpussar, men det var inte mätbart en gång, så det gick inte att räkna i mm. När jag steg upp sken solen igen och det har varit en ganska behaglig dag.
På förmiddagen pysslade jag med lite av varje. Vi hade ju ett styrelsemöte i bostadsrättsföreningen igår kväll och det medför alltid en del tanke- och skrivarbete dagen efter.
Vid halvettiden åkte jag upp på Klinteberget, för att förbereda för dagens tipspromenad. SPF Klinteorten firar alltid Nationaldagen på berget och någonting måste vi ju hitta på för att aktivera oss lite. Tolv papper med frågor skulle placeras ut i träden runt platån. Som tur var har det inte blåst så mycket i dag, så det gick ganska snabbt och sen började de andra anlända. Vi blev inte så många, men vi som var där hade ganska trevligt tycker jag.

Inga Sahlsten, tillsyningsman på Klinteberget
Hej! Lördagen den 9/6 kl 0900 är det jobbardag på berget. Det blir det vanliga, måla, olja in, städa, tvätta stenarna o.s.v. Vi tar kaffepaus ca 10.15.
Alla kan inte jobba men kom och va med vid kaffepausen. (egen kaffekorg).Välkomna hälsar styrelsen/Inga

Tipspromenad
Jag utnyttjade hela platån när jag satte upp frågorna, så det blev en ordentlig promenad. De som inte ville gå så långt fick alla frågorna samlade på ett papper.

Man kan inte just skryta med någon blomsterprakt nu
Ha en skön Nationaldagskväll!

Vilken trevlig nationaldag! Ibland behöver det inte alls vara så komplicerat 😀
Kram och god kväll!
Nej, lite avslappat är inte helt fel det heller.
Kram
Låter i mina öron som en trevlig och mysig dag! Tipspromenader är roligt – bra för både kropp och själ! Det har vi alltid på midsommarafton. Det är alltid mina syster som sätter ihop frågorna.
Här har det varit en lite svalare dag, bara 20-21 grader, men strålande sol som vanligt.
Kram, Monica
Temperaturen har nog varit ungefär densamma här både igår och i dag.
Kram
Det var mycket trevligt i eftermiddags. Alldeles lagom aktivitet.
Kram
Visst var det en ganska behaglig eftermiddag. 😉
Kram
Ojså torrt gräset ser ut. Här är det väldigt grönt för marken har ju varit jätteblöt efter all snö men det har inte regnat här på väldigt länge
Det behövs mycket regn här nu!!
Du verkar haft en riktigt trevlig dag. Min dag var också bra, men det är ju så kallt. Hoppas vi får lite värme igen snart.
Kram
I dag har vi haft ganska behagligt väder, bara för mycket blåst, annars så……
Kram
Ett mycket trevligt firande. Det är egentligen konstigt att några blommor kan växa och blomma i den här torkan. Kram
Naturen är fantastisk!
Kram