…fått något att titta på när jag sitter och dricker mitt morgonkaffe. Förvånansvärt orädda är småfåglarna och de bryr sig inte alls om att jag bläddrar med tidningen eller smyger fram till fönstret och fotograferar dem.
Det stryker omkring stora flockar med småfåglar här i området och blåmesar, svartmesar, bofinkar, pilfinkar och så givetvis talgoxar har testat mitt matställe och godkänt det.
Natten har varit lugn, utan några fåniga drömmar, men jag vaknade ganska tidigt, fast det gör ju inte så mycket. Jag låg så länge det kändes skönt i sängen och sen gick jag upp.
Det är verkligen skönt att man kan göra precis som man vill utan att behöva tänka på att man har några tider att passa och skulle jag bli sömnig fram på dagen är det ju ingenting som hindrar att jag lägger mig på soffan och slumrar en stund.
Idag är det mulet och blåsigt, men jag ska nog ta mig en promenad ut på samhället lite senare. Man måste ju röra på sig lite!
Dagens ordspråk:
Den som lyssnar i smyg får höra sanningen om sig själv.





Svar av:Ingrid oktober 30th, 2012 kl 11:11
Det är en solcellslampa i den, inköpt per postorder från Homeshop.
I sommar har jag haft penséer i behållaren och mindre amplar med petunior har hängt på krokarna. Mycket praktiskt när man inte har någon annanstans att hänga dem.
[Svar]