Solen skiner idag också, men som vanligt har det regnat i natt. Jag behöver ta fram dammtrasan ser jag. Solen är avslöjande!

Jag kom att tänka på de där avbrotten på bredbandstelefonin, som Telia gick ut med att de skulle kompensera oss för och gick in på deras hemsida och där jag hittade en ruta med meddelandet här till vänster. Glad i hågen klickade på det och förväntade mig att få läsa hur stor kompensationen skulle bli, men fick till min stora förvåning upp en sida med följande meddelande:

I stället för att automatiskt lägga på en samtalspott på 50:- på samtliga kunder som använder bredbandstelefon, måste alltså alla gå in och beställa den här kompensationen. De som inte tänker på att kolla upp det här missar alltså samtalspotten. (Klickar du på bilden kommer du direkt till sidan där du ska göra beställningen).

Smart av Telia måste man säga. :twisted: Man säger sig ha 400 000 kunder med IP-telefoni, säg att 100 000 av dem missar att göra beställningen, då gör man en nätt vinst på 5 miljoner.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Ankdagen är det idag enligt allnakku:

Den här dagen har inget med ankor och gäss att göra. När man ankar ångrar man sig, exempelvis att man köpte för många onödiga saker när man var på Stortårgdagen i onsdags.

Just nu ankar jag mitt beslut om städning och tror att jag går ut och tar mig en promenad i solskenet i stället.

Ha en fin lördag!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...