Solen skiner idag, efter ännu en natt med massor av regn. 20 mm tömde jag mätaren på i morse. Jag har varit ute i mina rabatter och ordnat lite och plätten klippte jag på förmiddagen, för nu var gräsklipparen lagad och så var jag på kyrkogårdarna i Klinte och Fröjel. Jag satte ljung på mammas och pappas grav, för nu var blommorna i lådan så fula. Och i Fröjel var jag och såg till att det var snyggt och pratade med Åke en stund.

Är det bara jag som är grinig, eller finns det fler som tycker att den här kampanjen för Världens barn som pågår just nu är lite jobbig?

När man har ringt de där samtalen som man uppmanas att göra och när man har lagt pengar i insamlingsbössorna, skulle man inte kunna slippa få hela tv-tablån förstörd av alla inslag om nöd och elände som barn världen över utsätts för?

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

De pengar som SVT satsat på att skicka en massa kändisar till Afrika, för att roa sig på vår bekostnad ute i djungeln i programmet Fridlyst, kunde man ta och ge till Världens barn i stället. Vill Maria Lundqvist, Glenn Hysén, Börje Salming och Timbuktu med flera åka till Afrika och rädda djur kan de väl göra det med egna medel och inte med våra licenspengar. Undrar hur mycket det här programmet kostar egentligen?

Mattias Klum hade säkert kunnat gjort ett mycket bättre program utan deras hjälp.

Tacka vet jag Martin Emtenäs, han klarar sig bra i Uganda utan kändisar.

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤

Enligt DN har nätattackerna man varnat för nu börjat.

Följande sidor går nu (15.18) enligt tidningen inte att nå:

www.antipiratbyran.se
www.domstol.se
www.gotahovratt.se
www.myndigheterna.se
www.regeringen.se
www.riksbanken.se
www.sakerhetspolisen.se
www.sapo.se
www.securityservice.se
www.socialstyrelsen.se
www.svea.se
www.sverige.se
www.sweden.se
www.sweden.gov.se

Jag undrar om min dator är kapad, för enligt helagotland.se är även gotländska datorer inblandade i de här attackerna. Jag har uppdaterat mitt antivirusprogram och scannat igenom min laptop, men det är ju inte säkert att det är någonting som går att upptäcka i alla fall.

Polisen vet vilka IP-nr som är inblandade och företag och myndigheter som fått datorer kapade kontakter man via mejl, men när det gäller privatpersoner får de inte efterforska innehavare av IP-adresser.

Jo, jag är nog lite grinig idag, men det tjuter så förbenat i mina öron just nu. :evil:

Trevlig fredag!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...